Nemám titul architekt, všichni mě tak oslovují a celý život architekturu dělám, ale nerad bych, aby někdo řekl, že používám titul, který mi nenáleží. Architekt a projektant Luboš Rajniš je autorem návrhů mnoha oceňovaných projektů, ať již jde o nedávno dokončený rezidenční projekt Berlita v Berouně či rezidenci Prokopova v Praze 3.( rezidenci prokopova jsem sice celou projektoval, ale autorem je Mgr.A. Škorpilová. Donedávna ho naplno „zaměstnával“ krkonošský projekt Aldrov Resort.
Jak jste se dostal ke spolupráci se společností SAPELI?
Firmu znám od počátku, protože jsem začal projektovat v 90. letech, a tehdy byla asi jediným synonymem pro dveře a zárubně. Dnes je výrobců určitě více, ale SAPELI si stále drží dobrou pozici mezi konkurencí.
Jak hodnotíte dosavadní spolupráci?
Spolupracuje se mi s nimi výborně. Před nedávnem jsme navázali užší spolupráci, což bylo díky projektu Aldrov Resort, který se nachází v krkonošském středisku Vítkovice. SAPELI dodávala dveře již pro první etapu tohoto projektu, my jsme se připojili kvůli časové vytíženosti až později. Naším hlavním úkolem byla provozní budova hotelu, která je navržena v horském chaletovém stylu. Vymyslel jsem do interiéru speciální dřevěné dveře, kvůli kterým jsem se vydal do výrobního závodu SAPELI v Polné. Přednesl jsem jim svoji představu. Můj návrh pana ředitele nadchl a během dvou týdnů byl vyroben prototyp.
Mohl byste dveře blíže popsat?
Jsou to chaletové dveře z Altholz. Jde o speciální několikamilimetrovou dýhu, kterou vytváří v Rakousku přírodní cestou. Je to velmi časově náročný proces. Dýhy se nařežou a následně se ostařují. Svítí na ně sluníčko, prší... Celé to trvá tři čtyři roky. Takže dýhy, které se prodávají letos, se začaly vyrábět už před třemi čtyřmi lety. V SAPELI právě z této speciální dýhy vyrobili dveře pro Aldrov.
Kde jste hledal inspiraci pro tyto speciální dveře?
Jsem vášnivý lyžař, jezdím všude po Evropě, ale nejvíc se mi líbí v Itálii. Mají výborné sjezdovky a skvělé jídlo. Mnoho hotelů tam je zařízeno právě v chaletovém stylu. Takže inspiraci jsem našel tam.
Kolik dveří z Altholz bylo v rezortu Aldrov instalováno?
Celkem jich tam v jedné budově je 70. Spolupráce se SAPELI, konkrétně se SAPELI Unlimited, ale pokračuje dále.
Vlajkovou lodní SAPELI Unlimited jsou bezklikové dveře Muteo. Znáte je? Použil jste je někdy do svých návrhů?
Znám je, ale nikdy jsem je nevyužil. Je to dobrý nápad, ale já jsem hlavně pro klasičtější věci. Z mého pohledu je to trochu extravagance. Mám rád, když jsou věci jednoduché a intuitivní.
Je pro Vás důležité pracovat na projektech s českými výrobci?
Snažíme se spolupracovat s Čechy a s českými výrobci. Speciálně teď na zakázce v Krkonoších na to skutečně dbám. Na truhlářské práce, kovářské práce a další věci používám místní firmy. V Krkonoších se pohybuji dlouho, takže je všechny dobře znám. Pokud to jde, spolupracuji s firmami z okolí Krkonoš. Navíc dnes si už všichni uvědomují ekologické hledisko a ustupuje se od využití například exotických dřev. Snažíme se používat místní dřeviny, aby to bylo udržitelné. Na to hodně myslíme. Nahrávají nám v tom i současné trendy. Populární je dub a další místní dřeviny.
A jsou české firmy, které působí v oblasti designu nebo architektury srovnatelné se světovou konkurencí?
Myslím, že ano. Je pravdou, že třeba na světových výstavách se prezentuje málo českých značek, je to ale dáno tím, že jít vystavovat třeba do Milána je ohromně finančně nákladné. Češi tam nejsou nikoliv proto, že by byli horší, ale protože do toho nechtějí investovat. Pokud se již rozhodnout v zahraničí vystavovat, musí mít investice opodstatnění, musí být přesvědčeni, že se jim vrátí. Nikdo nepojede do Milána se jen představit a nic z toho. To je velmi drahé.
Lze říci, jaký typ interiéru je nyní trendy? Mnoho odborníků říká, že je to minimalismus, jednoduchost, populární jsou přírodní materiály. Vnímáte to stejně?
U nás se stále bere funkcionalismus za tu nejlepší cestu. Někdy je to ale až moc. Dle mého názoru je lepší přiklonit se k přírodnějšímu designu. Čím méně složitostí a záludností v interiéru je, tím je to příjemnější a hezčí.
Přemýšlejí lidé více o tom, jak si vybavit interiér? Jsou ochotni se radit s odborníky a vynakládat za to peníze?
Určitá část společnosti chápe, že když se někdo něčím zabývá, více tomu rozumí a má i více informací. Rádi si návrh zadají u odborníků a vydají za něj peníze. Druhá skupina lidí je ale stále přesvědčena, že zařídit si interiér umí vlastně každý, a spoléhají se sami na sebe. Ne vždy to ale dopadne dobře.
Na jakých nyní pracujete projektech?
Doposud nás naplno vytěžoval Aldrov Resort. Ten je v podstatě hotov. Bylo to hodně pracné a nyní už se řeší jen detaily. Doděláváme nějaké top apartmány, do Vánoc by to mělo být všechno kompletní. Nejsme zaměřeni na nějaký segment. Samozřejmě, že pracujeme na kancelářských budovách i na bytech. Začínáme také řešit areál pro chov a výcvik koní. Jedny stáje jsme nedávno postavili u Trutnova a na základě toho jsme dostali zakázku na další areál u Kladna.