Rady a informace

Umístění dveří

Postupně vás provedeme tím nejdůležitějším, co byste měli znát, pokud plánujete nebo se chystáte k nákupu nových dveří. Je dobré se podívat např. na to, jaký hlavní účel mají dveře splňovat, kde přesně budou umístěny a jaký styl budou reprezentovat, jestli moderní, tradiční nebo osobitě originální. Nejprve si ale řekneme něco k úplnému základu a tím je stavební otvor.

Stavební otvor

Z důvodu správného rozměru je nutné dveře včas a správně naplánovat a počítat při tom s určitými zákonitostmi.


Výška stavebního otvoru se měří od "čisté podlahy", tzn. od hotové podlahy – koberce, dlažby ... Montáž zárubní tedy přichází při stavbě na řadu až téměř nakonec, když jsou hotové malby, případně obklady a podlahy.


Výrobci nabízí dveře v základních rozměrech:
šířka 60, 70, 80 a 90 cm x výška 197 cm

Pokud se rozměry vašeho stavebního otvoru vymykají těm standardním je potřeba se obrátit na výrobce a objednat si atypické dveře. To v dnešní době není u většiny výrobců problém. Za takové dveře si ale samozřejmě připlatíte a pravděpodobně na ně budete i déle čekat.

 

Šířka dveří (cm) Šířka stavebního otvoru (cm) Výška stavebního otvoru (cm)
90 100 202
80 90 202
70 80 202
60 70 202

Možná odchylka stavebního otvoru:

na šířku:

u dveří s polodřážkou -1cm /+2cm

u dveří bez polodrážky -0,5 /+2cm

na výšku:

-2 cm / +1 cm

 

Co změřit než se vydáte k prodejci:

Dalším důležitým faktorem, který je potřeba si ujasnit než se vydáte k prodejci je systém otevírání dveří. Pro rozhodnutí, který systém zvolíte, je nutné si uvědomit, kolik místa můžou dveře zabírat, jak často budou v provozu a samozřejmostí je přihlédnout k tomu, který systém se vám bude líbit.