Rady a informace

Dveřní kování

Vyberte si nejvhodnější dveřní kování

Výběr dveří máte za sebou? Pak je na řadě jejich doplnění vhodným kováním, kterým jejich vzhled ještě podtrhnete. Není naštěstí problém výběr tohoto typu doplňku podřídit stylu dveří i ladění celého interiéru a to včetně bezpečnostního kování pro vchodové dveře, kterým byste měli začít.

Kromě designu se samozřejmě musíte řídit i tím, k čemu bude kování sloužit – krom již zmíněného bezpečnostního kování vezměte v potaz, že jiné kování se hodí do obytných místností, jiné na dveře od WC či koupelen a zvláštní kategorii pak tvoří kování určené do dveří v prostorách se zvýšeným provozem.

Interiérové dveřní kování

Při výběru interiérového kování se musíte krom designu kování rozhodnout i mezi rozetovým nebo štítovým typem.

Rozetové kování má zvlášť kliku a zvlášť rozetu s otvorem pro klíče, štítové kování je celistvé, kliku i klíče najdete na jednom štítku. U obou typů můžete volit klasický či moderní vzhled, hranaté či oválné provedení v případě rozet rovněž kulaté.

Na rozdíl od dveří a zárubní nemusíte při koupi interiérového kování nijak řešit, zda jde o dveře pravé či levé, kování jsou všechna stejná. Krom vzhledu vlastního kování se zajímejte i o to, jak s ním a ostatním interiérem ladí klika, u té je navíc důležité, aby dobře padla do ruky.

 

 

 

Dveřní kování pro WC a koupelny

Zvláštní podkategorii kování tvoří ta, která jsou určena například pro WC či koupelny, protože by měla umožnit jednoduché zamknutí dveří zevnitř.

Jde o takzvanou WC pojistku. Speciální dveřní kování pro tyto místnosti se dodává rovněž v rozetovém nebo štítovém provedení a v designu sladěném s ostatními řadami kování. Jinak se samozřejmě do těchto místností dá použít i jakékoli běžné interiérové kování.

 

 

Jaký vybrat materiál dveřního kování

Interiérové dveřní kování může být vyrobeno z hliníku, nerezu nebo mosazi, rozdíl je pouze ve vzhledu, nikoli ve funkci. U většiny kování si navíc můžete zvolit mezi lesklou a matnou úpravou.

Speciální kování
Zatímco při koupi interiérového kování jde krom kvalitního řemeslného zpracování především o vzhled, v některých případech musíte volit u dveří kování speciální.

 

 

Bezpečnostní kování

 • patří všude tam, kde si necháte instalovat bezpečnostní dveře, ať už kovové nebo dřevěné
 • bezpečnostní kování si rovněž můžete vybrat rozetové nebo štítkové v různých designech
 • na bezpečnostní funkci kování a dveří nemá jeho vzhled vliv (to závisí zejména na typu použitého zámku a na modelu dveří)

 

 

  

Objektové kování

 • ideální pro obchody, úřady, firmy či školy
 • vydrží i velmi časté otevírání a zavírání dveří
 • nadstandardně odolná je i jeho povrchová úprava, která je díky tomu oděruvzdolná

  

Dveřní kování pro posuvné nebo skládací dveře

Zvláštní kategorií kování jsou takzvané mušle vhodné pro skládací nebo posuvné dveře, které se používají například tam, kde na klasické dveře otvírající se do prostoru není dostatek místa. Kování typu mušle se zadlabává přímo do plochy dveří, nijak tedy nevyčnívá ven. „Mušlového“ kování je na trhu dostatečně velký výběr, ideální samozřejmě je, pokud výběr tohoto typu kování sladíte s kováním na ostatních dveřích ve vašem bytě či domě.

Při koupi kování od předních výrobců to nebývá problém, nabízejí všechny typy kování včetně mušlí ve stejném designu. Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, zda si pořídíte mušle dřevěné nebo kovové.

Dřevěné mušle bývají nenápadná, aby svým provedením co nejvíce splynula s tělesem dveří, jejich výběr se proto řídí odstínem a materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Naopak při koupi kovových mušlí si můžete volit mezi oválným, kulatým nebo hranatým kováním a samozřejmě také kovy, z nichž je vyrobeno. Standardem bývá nikl, mosaz či saten.

  

NEZAPOMEŇTE NA DOPLŇKY

Výslednému dojmu i pohodnému používání jakéhokoli typu dveří napomohou i doplňky, které rovněž můžete sladit s vámi zvoleným dveřním kováním a designem dveří. Jde například o:

 

Větrací mřížky

 • na výběr máte většinou buď dřevěné (kupte mřížku ve stejném odstínu dřeva jako dveře) nebo kovové (mosaz, bronz či třeba saten), které se naopak ladí s kováním
 • za standard se většinou považuje výška 80 milimetrů a šířka 400, 500 nebo 600 milimetrů
 • podle norem musí být umístěny například na dveřích místností, v nichž je umístěn plynový kotel nebo karma

  

Dveřní zarážky

 • používají se všude tam, kde nechcete, aby otevření dveře narážely do nábytku či stěny instalují se na podlahu nebo na stěnu
 • bývají kovové, někdy v kombinaci kovu a odolného plastu a není problém je koupit tak, aby jejich barva odpovídala barvě dveřního kování, protože bývají k mání mosazné, chromové či niklové

 

Okopné plechy

 • využijete je především v místech se zvýšenou zátěží, jak jsou obchodní, kancelářské či skladové prostory
 • většinou bývají nerezové, matné či lesklé, aby odolaly velkému provozu standardem je výška 200 milimetrů, šířka se volí podle typu dveří

 

Kukátka

 • součást kování, která by neměla chybět na vchodových dveřích
 • kukátka se prodávají bud přímo se jmenovkou na dveře, na výběr bývají kulatá či hranatá, případně samostatná, rovněž v odlišných designech

 

Katalog klik a kování Sapeli nabízíme ke stažení ve formátu PDF (2 MB).