Rady a informace

Praktické rady

Rady a informace

,,Pokud jakkoli váháte a nemáte jistotu o správném výběru dveří, obraťte se na nás. Poradci SAPELI jsou připraveni zdarma poskytnout řadu užitečných rad a informací.

Než poprvé vezmete za kliku

Aneb jak správně vybrat dveře a vše, co k nim patří

Koupě nových dveří je investicí na léta dopředu. Od nových dveří budeme požadovat, aby dlouhou dobu dokonale plnily svoji funkci, ale zároveň se stanou nepřehlédnutelným designovým prvkem v interiéru. Proto je třeba výběr dveří pečlivě předem zvážit.

1 Počet dveří a jejich rozměry

Určete, kolik dveří a zárubní potřebujete a jaké budou rozměry. Nejběžněji používané rozměry jsou 80/197 cm nebo 90/197 cm. Pro místnosti jako komora či spíž však stačí například dveře o šíři 60 cm. Uvažovaný rozměr dveří podmiňuje velikost stavebního otvoru, do nějž budou zasazeny.

Správna velikost stavebního otvoru je nutná pre bezproblémovou instalaci dveří!

2 Otvírání dveří

Zvolte otevírání dveří dle dispozic interiéru!

3 Design

Zamyslete se nad výběrem povrchové úpravy. Tradičním přírodním materiálem je dýha, která je však náročnější na ošetřování. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, je vhodnější zvolit třeba odolný povrch CPL.

Klasika nebo moderní povrch? Každá volba má své přednosti.

Volba dekoru je záležitostí osobního vkusu. SAPELI má v sortimentu bezkonkurenčně nejširší paletu možností. Nejoblíbenější jsou samozřejmě dřevěné dekory, ale k dispozici je celá řada dalších variant. Doporučujeme zvažovat sladění dveří především s podlahami a barvou stěn.

Dekor dveří vtiskne interiéru neopakovatelný charakter. Možných kombinací jsou stovky.

Důležitý je i výběr prosklení dveří, které může být důležité pro celkovou světelnou pohodu v bytě. I dveře do ložnice či koupelny mohou být prosklené, pokud zvolíte nějakou z matných variant skla. Především rodinám s dětmi doporučujeme pro větší bezpečnost použít kalené sklo se zvýšenou pevností.

Prosklení dveří pomáhá osvětlení interiéru. Matné nebo čiré sklo? Variant je bezpočet!

4 Zárubně

Nedílnou součást krásných a funkčních dveří představují zárubně. Slouží nejen k upevnění křídla ve stavebním otvoru, ale dotváří i celkový design. Mohou povrchovou úpravu dveří vyzdvihnout, doplnit a sladit s okolním interiérem. Díky tomu se ze dveří a zárubní stává skutečný dveřní komplet. Zárubeň lze vzhledově i materiálově zcela sladit s povrchem dveřního křídla nebo ji naopak postavit do kontrastu. Při rekonstrukcích je ideální využít tzv. obklad kovové zárubně, s jehož pomocí lze staré a nevzhledné kovové zárubně zakrýt bez nutnosti bourání.

Zasaďte své nové dveře do perfektně padnoucí zárubně!

5 Kování

Výběr závěsů můžete podřídit nejen funkčním, ale i estetickým kritériím. Především klika by jako výrazný designový prvek měla tvarově odpovídat dveřnímu křídlu.

Kování podtrhne design dveří!

6 Speciální vlastnosti dveří

U některých místností je vhodné použít dveře se speciálními vlastnostmi. Například pro kotelnu doporučujeme použít protipožární dveře se zvýšenou odolností vůči ohni a kouři. Pracovnu zase dokonale od ruchu odstíní protihlukové dveře, koupelně se zvýšenou vlhkostí pomohou klima dveře. SAPELI většinu svých modelů nabízí i v těchto speciálních provedeních.